Štátna správa a hospodárstvo
Dánsky parlament – Folketing – má 179 členov, z toho 2 poslancov zastupujúcich dve samosprávne oblasti a to Faerské ostrovy a Grónsko. Poslanci sú volení na obdobie 4 rokov. Politické stany získajú zastúpenie vo Folketingu ak získajú minimálne 2 percentá hlasov.
Vláda – posledné parlamentné voľby v Dánsku sa konali v júni 2015 a 29.6.2015 kráľovna Margrethe II menovala menšinovú pravicovú vladu Liberálnej strany Venstre podporovanú Dánskou liberálnou stranou a Konzervatívnou ľudovou stranou. Predsedom vlády je Claus Hjort Rasmussen. Dánska vláda má 16 ministerstiev a sídli v paláci Christiansborg v Kodani.
Monarchia – Dánsko je konštitučnou monarchiou . Súčasná dánska kráľovná Margrethe II. je predstaviteľkou najstaršej trvalo existujúcej monarchie na svete, ktorej korene siahaju do 1. tisicročia nášho letopočtu. Margrethe II nastúpila na trón v roku 1972 vo veku 31 rokov a vystriedala svojho otca Frederika IX. Po Margrethe I /1375-1412/je tak len druhou ženou na dánskom tróne . Narodila sa v roku 1940 ako prvé dieťa Frederika IX a kráľovnej Ingrid. Jej starý otec Frederik VIII. Skončil svoju živtotnú púť v 1912 v Hamburgu pred verejným domov – moc sa tom nepíse. Študovala historiu, politiku, ekonomické vedy na univerzitách v Kodani , Parízi, Londýne a Aarhuse a v roku 1967 sa vydala za svojho spolužiaka s londýnskych štúdii francúzskeho kniežaťa Henri de Laborde de Monpezat, ktorí prijal dánske meno Princ Henrik. Ten chudák zomrel len pred pár mesiacov za dosť jeho nemilých prejavov voči kráľovnej. Je pochovaný mimo kráľosvkých hrobiek v Domkirke v Roskilde – v paláci Fredensborg. Kráľovský pár má 2 synov – korunného princa Frederika /1968/ a princa Henrika /1969/. Oficiálnym sídlom kráľovskej rodiny je palác Amalienborg v Kodani, letnou rezidenciou je palác Fredensborg v Hillerode a Marselisborg Slot v Aarhuse na Jutsku. Ďalšími palácmi v užívaní kráľovskej rodiny je Schakenborg v Mogeltonderi – robí radosť Henrikovi.Kráľovna Margrethe II je známe tiež ako vynikajúca kreslička a maliarka. Preslávila sa kulisami v Kraľovkej opere a divadle a tiež ilustráciami rozprávok H.Christiana Andersena .
Ústava – konštitučná monarchia vznikla podpisom Ústavy 5.juna 1849 – tento deň je štátnym sviatkom Dánska. Základná článok ústavy hovorí, že zákonodarná moc je v rukách kráľa a súdna moc je vykonávaná súdmi. V praxi to znamená, že zákony prerokuváva a schvaľuje Folketing a platnosť nadobúdajú podpisom kráľovnej, ktorá zveruje výkonu moc vláde, ktorá zodpovedá parlamentu. . Samotná kráľovná nemá žiadnu politickú moc a ani zodpovednosť. Dánska ústava hovori okrem iného „ Osobná sloboda je nenarušiteľná“ Zaujímavosťou ústavy je, že každý občan Dánska má právo byt minimalne raz za život prijatý kráľovnou, kráľom.
Ekonomika – krajina sa môže pochváliť moderným priemyslom v ktorom dominantný podiel ma know-how a moderné technoĺogie. Oblasti priemyslu vyžadujúci vyšší podiel ľudskej práce nie sú v krajine takmer vôbec alebo boli presunuté v ramci outsourcing to lacnejších teritórií predovšetkým do Polska a pobaltských krajín. Nájdeme ich však aj v CR, Slovensku a Madarsku.
V krajine nenájdeme žiaden ťažký priemysel – nie sú tu žiadne „ťažkotonážne“ chemické fabriky / vynímkou sú len vysokosofistikované výrobne pre chemické prípravky pre poľnohospodarov Cheminova v Lemvigu a výroba pigmentov pre laky a farbiva v Koge./ V Dánsku nenajdete dokonca ani žiadnu rafinériu či petrochemický priemysel Do chémie možno zaradiť ešte firmu Haldor Topsoe v Lyngby, ktorá dodáva na svetový trh katalyzatéry pre chemicky priemysel – medzi iným aj pre novú výrobňu čpavku v Dusle Sala.
V krajine dominujú biotechnológie a farmaceutické firmy. Netreba ich vymenovávať, každému je určite známa firma Novo A/S – svetový výrobca inzulínu a enzýmov. Medzi „vlajkové lode“ dánskeho priemyslu patria firmy Maersk A/S /kontajnery a námorná preprava/, A.P. Moller – ropa a zemný plyn. Rovnako svetoznámu firmu Lego A/S a gigantickú firmu Vestas A/S vyrábajúce veterné mlyny, tak typické pre Dánsko. Veď len v Dánsku ich nájdeme viac ako 5000 so spoločným výkonom 500 MW, čo predstavuje 40 pct spotreby krajiny. Krajina má ambiciózny plan do 10 rokov pokryť svoju spotrebu výhradne obnoviteľným zdrojami energie. Do tohto plánu patrí aj prebiehajúca výstavba jednej jedinej veterníkovej veže, ktorá bude dosahovať výšku neuveriteľných 1000 m a bude umiestnená v Severnom mori 300 km od pobrežia. –Spomenúť škodlivosť…
V Dánsku nenajdeme ani jednu fabriku na výrobu automobilov. Pred desiatkami rokov Dánsko ako jedno z prvých malo svoje vlastné elektricke auto. Na ďalší vývoj v tomto smere rezignovali a rozhodli sa daňovými výhadami uprednosťňovať ekologické výrobky. V automobilovom priemysle tu najdeme prekvapujúco veľa elektomobilov Tesla, ktoré nie sú zaťažené clom a majú parkovanie zdarma. Daňové zvýhodnenie je v tomto prípade enormné. V Dánsku sa plati 180 pct daň za autá, plati sa CO2 dan, DPH je až 25 pct.
Samozrejme nemožno nespomenúť bicykle – Dánsko je rajom cyklistov a či v mestách alebo vidieku majú vytvorené vynikajúce podmienky, špecialne a velmi kvalitné cykochodníky. Podľa posledných štatistík do práce v Dánsku 50 pct zamenstnancov chodí na bicykloch – medzi nimi aj ministri.
Spomenuli sme, že dánske firmy nájdeme aj na Slovensku. Už veľa rokov v Martine vyrába vynikajúce topanky firma ECCO A/S – ich butiky nájdete v každom väčšom OC na Slovensku /rovnako tak predajne Jysk jedného z najbohatších ludu DK Larsa Larsena, v Krupine je zase výrobca nábytku /zväčša pre Ikeu/ LIND MOBLER, na hornej Nitre zase výrobca strešných okien VELUX A/S a viacero ďalších. Netreba ani zabudnúť na takmer desiatku dánskych farmárov, hlavne na západnom Slovensko, ktoré sa venuje predovšetkým chovu ošípaných /Pigagro/ alebo chovu dobytku na mlieko.